2 lipca 2015

Jak zapewne pamiętacie od stycznia tego roku jestem posiadaczką aparatu ortodontycznego. Chciałabym przybliżyć Wam trochę tą tematykę :) Ekspertem nie jestem, ale z chęcią podzielę się swoim małym doświadczeniem. O swoich odczuciach fajnie opowiada też Agnieszka LifeMenagerka.
Może nie jestem jeszcze bardzo stara, ale też już nie jestem nastolatką, a aparaty metalowe kojarzą mi się właśnie z nastolatkami. Dlatego zdecydowałam się na zamki kosmetyczne tj. ceramiczne. Ale! Zamki przezroczyste mam tylko na zębach od 1 do 3. To w zupełności wystarcza, podczas pełnego uśmiechu nie widać zamków metalowych. Są one większe niż metalowe i bardziej odstają od zęba, ale i tak dużo mniej rzucają się w oczy. Różnica w cenie nie jest jakaś ogromna w porównaniu z ogólnymi kosztami noszenia aparatu, więc myślę że warto dopłacić. Podobno aparat kosmetyczny częściej ulega odklejeniu, ale ja tego nie zauważyłam. Nic takiego mi się nie przytrafiło. I jeszcze jedna moja subiektywna uwaga- na zamkach ceramicznych lepiej wyglądają jasne, pastelowe ligatury.Jeśli chodzi o pielęgnację jamy ustnej to mnie moja pani doktor zawsze chwali za utrzymanie prawidłowej higieny zębów. A tego obawiałam się ogromnie- że moje zęby będą z dużym osadem itp. Zęby myję praktycznie po każdym posiłku, najpierw zwykłą szczoteczką do zębów, potem szczoteczką jednopęczkową, a następnie wyciorkiem. Dodatkowo nitkuję zęby i płukam płynem. Niezbyt wiele dodatkowej pracy niż przy braku aparatu ;) Nie używam specjalistycznych ortodontycznych preparatów, bo przy tak częstym myciu zębów produkty idą jak woda, a te stricte przeznaczone do aparatów są sporo droższe. No i nauczyłam się zerkać na ceny, gdzie można taniej kupić daną pastę, płyn ;) Przydaje się też wosk ortodontyczny, pasta Solcoseryl na większe rany. W kwestii bólu. Uczucie bólu na pewno zależy od progu bólowego danej osoby. Ja jestem bardzo wrażliwa. Mnie bolało i boli po każdej wizycie. Pierwsza wizyta po ustaleniu programu leczenia, wyciskach, badaniach itp. wiązała się z założeniem górnego łuku. Nie mogłam nic jeść, spać przez dobre 2 tygodnie. Na jogurty i kisiel nie mogłam patrzeć. Zanim trochę się oswoiłam z bólem minął miesiąc i kolejna wizyta… Ekstrakcja zęba czyli kolejny spory ból. Trzecia wizyta to założenie dolnego łuku, czwarta to wyrwanie kolejnego zęba czyli powtórka z rozrywki. Przy okazji prowadzone są modyfikacje w łukach, wymiana ich, zakładanie takich cienkich drucików, które też wpływają na wygląd zębów i odczucie bólu. Pocieszający jest fakt, że żuchwa bolała trochę mniej niż szczęka górna. Jeszcze sporo przede mną, jakieś 1,5 roku, wyciągi i inne dziwne rzeczy.
Pewnie trochę się przeraziłyście tymi opowieściami, wyrywaniem zdrowych zębów itp. Co do ekstrakcji to ja też nie byłam i w sumie nie jestem zachwycona tym pomysłem, ale jak nie ma miejsca na wszystkie wyprostowane zęby, to niestety trzeba się pogodzić z tym faktem. Gdybym była młodsza i moje kości też, to może udałoby się mi obyć bez wyrywania. Dlatego jeśli ktoś ma wątpliwości czy zakładać aparat stały dla swojego dziecka to nie ma się nad czym zastanawiać. Kości wtedy lepiej współpracują. Ja mam przykład ze swojej młodszej siostry, która też nosi aparat, założyła go miesiąc szybciej niż ja. Uniknęła ekstrakcji, leczenie przebiega szybciej i sprawniej. W sumie to ma już piękne proste ząbki :) Oczywiście na to wszystko wpływa też rodzaj wady zgryzu, ale ja trochę żałuję, że wzbraniałam się przed założeniem aparatu w gimnazjum. Jednocześnie nie odradzam leczenia ortodontycznego dla osób dorosłych- lepiej późno niż wcale, jeśli ma to nas także wyleczyć z kompleksu krzywych zębów.

 źródło zdjęć: grafika google

Tylko dla osób o mocnych nerwach :P Jeśli jesteście ciekawi jak wyprostowały się moje zęby przez 6 miesięcy to kliknijcie w TEN link.  Mam konkretny plan na swoje zęby, ale przy okazji ćwiczę cierpliwość, bo wszystko wymaga czasu... W razie jakichkolwiek pytań- piszcie!
Pozdrawiam w ten słoneczny dzień!

5 komentarzy:

 1. po kliknięciu w link, gdzie ma być zdjęcie efektu, pokazuje mi się ostatnie zdjecie z posta :(
  mój chłopak miał też aparat, nosił troszkę ponad 2 lata (miał nosić równe 2, ale tak mi się w nim podobal, że troszkę przetrzymał :p) i jest mega zadowolony z efektu. Ząbki proste, równiutkie i śliczne, a dodam, że miał dużą wadę zgryzu. To jest niesamowite :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Link nie działa :( Moja córka nosi aparat już rok i efekty są wspaniałe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za informację, teraz powinno działać :) Ja w sumie już nie mogę się doczekać kiedy zdejmę aparat, wybielę zęby, a na usta nałożę różową albo czerwoną szminkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. teraz mogę zobaczyć- piękny efekt! :) on też nie mógł się doczekać z jednej strony, a z drugiej wyglądał tak uroczo, że ja nie mogłam się przestać patrzeć, gdy się uśmiechał <3 jak oczarowana :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...